Strona głównaNa czym polega i czemu służy KTG

Na czym polega i czemu służy KTG

KTG to inaczej kardiotokografia lub badanie kardiotokograficzne.

Jest to badanie, które polega na obserwacji i jednoczesnym zapisie: parametrów pracy serca dziecka, ruchów dziecka, siły oraz częstości występowania skurczów macicy i reakcji serca dziecka na skurcze macicy.

Informacje te odczytuje się za pomocą pelot /czujników/ umieszczonych na brzuchu kobiety w ciąży i podłączonych do aparatu KTG (kardiotokografu), który zapisuje te informacje.

Analiza reakcji serca dziecka na skurcze macicy jest najistotniejszym elementem badania KTG. Umożliwia ocenę dobrostanu dziecka.

Pierwsze badanie KTG wykonuje się (w prawidłowo przebiegającej ciąży)  najczęściej po 37 tygodniu ciąży. Następne badania KTG wykonuje się przeważnie 1-2 razy w tygodniu do terminu porodu. 
W ciążach po terminie porodu badanie KTG wykonuje się najczęściej co 2-3 dni do czasu porodu.

Za pomocą badania KTG można monitorować stan zdrowia dziecka już od 25 tygodnia ciąży. Badania KTG od 25 tygodnia ciąży wykonuje się najczęściej w przypadku ciąży przebiegającej nieprawidłowo np. w przypadku hypotrofii płodu. Dotyczy to także wczesnego wykrycia zagrożenia porodem przedwczesnym lub gdy kobieta słabo wyczuwa ruchy swojego dziecka.

 

Istnieje możliwość wykonania badań KTG w mojej praktyce. Badania wykonywane są przez profesjonalną, współpracującą ze mną na codzień położną  p. Aleksandrą Garstką w nowootwartym gabinecie na ul. Nadbrzeżnej 3/5 (sąsiednie pomieszczenie do mojego gabinetu).

                                              

Proszę pamiętać, że w przypadku słabszego odczuwania ruchów płodu, odpływaniapłynu owodniowego, regularnych skurczy macicy, krwawienia z pochwy należy pilnie zgłosić się na konsultacje w szpitalu lub /jeśli istnieje taka możliwość/ w gabinecie lekarskim. W sytuacjach pilnych nie jest potrzebne skierowanie do szpitala. Trzeba zgłosić się na izbę przyjęć najbliższego szpitala.