Strona głównaOpieka nad ciężarną w moim gabinecie

Opieka nad ciężarną w moim gabinecie

Podstawowe informacje o prowadzeniu ciąży

 

Prowadzenie ciąży  w moim gabinecie.

Zapewniam komleksową opikę nad ciążą fizjologiczną. Ze względu na ograniczenia w przypadkach wymagających specjalistycznych konsultacji położniczych -(podejrzenie nieprawidłowego rozwoju ciąży) kieruję pacjentki do ośrodków referencyjnych ( Szpital Kliniczny Poznań Polana 33)

Zalecam aktualnie obowiążujący schemat badań zgodny z rozporządzeniem Ministra Zdrowia   w sprawie standardów postępowania oraz procedur medycznych przy udzielaniu świadczeń zdrowotnych z zakresu opieki okołoporodowej sprawowanej nad kobietą w okresie fizjologicznej ciąży, fizjologicznego porodu, połogu oraz opieki nad noworodkiem. Postępuję  zgodnie z rekomendacjami Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego /PTG/ w zakresie opieki w ciąży.  

Stosuję własne schematy przeprowadzanych badań uwzględniające powyższe zalecenia.

Ponadto przy każdej wizycie wykonuję badanie pH wydzieliny pochwowej.

Rutynowym elementem opieki nad ciężarną jest również  badanie  szyjki macicy sondą przezpochwową (ocena długości szyjki i ewentualnego rozwierania się ujścia wewnętrznego). Kazda ciężarna ma pobierany kontrolny wymaz z pochwy, kanału szyjki, odbytu na posiew i antybiogram w 34-36 hbd w kierunku Streptoccocus agalactiae (GBS). W razie koniecznośći pobierany jest posiew bakteriologiczny wydzieliny z pochwy i z szyjki macicy z antybiogramem i mykogramem.

Wykonuję badania USG rozwoju ciąży i anatomii płodu:

•    badanie USG położnicze głowicą przezbrzuszną i dopochwową,

•    badanie USG położnicze 11-14 hbd wg. standardów PTG (tzw. genetyczne),

•    badanie USG położnicze 18-22 hbd wg. standardów PTG (tzw. połówkowe),

•    badanie USG położnicze 28-32 hbd wg. standardów PTG.

Każda pacjentka jest powiadamiana i kierowana do  poszerzenej diagnostki rozwoju ciązy w osrodkach certyfikowanych przez Fetal Medicine Foundation (FMF)-wykonanie tzw testu podwójnego, badania prenatalne nowej generacji. Badania są dodatkowo płatne wg. stawek wykonującego badanie dla pacjentek poniżej 35 roku życia. 

Każde badanie w ciąży jest zapisywane na dysku twardym i archiwizowane jako dokumentacja medyczna. 

Dodatkowe metody stosowane do wykrycia zagrożenia płodu w ciążach stosowane w moim gabinecie to 

KTG - zapis kardiotokograficzny,  ocena przepływów krwi w naczyniach pępowinowych i płodowych metodą Dopplera oraz  płodowy test biofizyczny wg Manninga

Dzięki doświadczeniu, wysokiej klasy sprzętowi USG z opcją color doppler, możliwe jest wczesne wykrywanie zagrożeń w ciąży.